עבודה בחו''ל
טיולים בחו"ל
שותפים   
טיסות
ויזה לארה"ב
ביטוח לחו"ל
שימושון
לימודים
חוויות
עבודה באירופה
פורום
עבודה בקנדה
עבודה באנגליה
עבודה אוסטרליה
עבודה בארה"ב
עבודות בחו"ל
שותפים לטיול
יד שניה
דירות בחו"ל
מידע חיוני
שגרירות ארה"ב  
מזג אויר  
בתי חב"ד  
קידומות  
בינלאומיות  
כתבו לנו  
גלריה  
סרטים  
ויזות לארה"ב  
חיפוש עבודה בארץ  
ניהול אתרים   
שעון עולמי  
שערי מט"ח  
להשיג ויזה לארה"ב  
דואר לחו"ל  
נחיתות והמראות  
נציגויות ישראל  
המלצות ליוצאים  
לחו"ל
  
עבודה בחו"ל  
 

בודפשט

 
מזג אויר תחבורה חיי לילה מוזיאונים אתרים כללי  
בית חב"ד מפה  
 
 
 
בודפשט (הונגרית: Budapestהיא עיר הבירה כמו גם המרכז הכלכלי, התעשייתי והתחבורתי של הונגריה. כיום (2006) חיים בה למעלה מ 1,800,000 תושבים (כ20% מאזרחי הונגריה). בשל סיבות הנעוצות במאזן הגירה שלילי, הן הגירה מחוץ לעיר אל אזורי הכפר, והן הגירה אל מחוץ להונגריה, הולכת אוכלוסיית העיר ופוחתת משיא של כשני מליון תושבים באמצע שנות השמונים של המאה העשרים. סקרים דמוגראפיים חוזים כי בשנת 2015 תמנה העיר כ 1,780,000 תושבים. יישוב קדום מצוי במקום מאז המאה התשע עשרה לפני הספירה, אך העיר בודפשט המוכרת לנו כיום נוצרה בעקבות איחוד שלוש ערים - בודה, פשט ואובודה בשנת 1873. העיר הינה העיר השישית בגודלה באיחוד האירופי.
בשנת נהר הדנובה הזורם בעיר מצפונה לדרומה, מחלק את מרכז העיר באופן סכמאטי לשני חלקים עיקריים - פשט, החלק המסחרי, הפיננסי והכלכלי, ובודה, אזור מסחרי פחות, ובו מונומנטים לאומיים כטירת בודפסט, וכן שכונות יוקרה. לבודפשט עשרים ושלושה רבעים.
בודה ההררית מצויה בגדה המערבית של הנהר, ואילו פשט המישורית בגדתו המזרחית. על הנהר מצוי אי (האי מרגיט). גשרים רבים מחברים את שני חלקי הנהר. העיר השלישית שאוחדה לאגד הערים "בודפשט" היא אובודה, המצויה מצפון לעיר.בבודה ההררית שתי גבעות עיקריות, שעליהן מונומנטים היסטוריים ותרבותיים, גבעת המצודה, וגבעת גלרט. על גבעת גלרט מצויה "אנדרטת השחרור" הענקית, שהוקמה על ידי הרוסים בשנת 1947 לציון שחרור העיר מידי הנאצים.פשט המישורית מוקפת בכבישי טבעת. פשט היא מרכזה התיירותי, המסחרי והפיננסי של בודפשט. מחוץ לה פרברים, שאוחדו עם העיר בתקופת השלטון הקומוניסטי.
 
מעיינות תרמיים

בודפשט מצויה לאורכו של קו שבר גיאולוגי שיצר נביעה טבעית של מעיינות חמים. כמאה ועשרים מעיינות כאלו מצויים בתחומי העיר, ורבים מהם בעלי ערך רפואי.
התרבות ההונגרית, אשר ידעה מאה וחמישים שנים של כיבוש תורכי, אימצה את הרחצה במרחצאות, וכיום פעילים מרחצאות רבים בעיר, המהווים מוקד משיכה לתושביה, וצורת בילוי עממי ייחודית. המרחצאות (חלקם מעורבים לגברים ולנשים) מצויים לעיתים במקומות פתוחים, וחלקם פעילים עוד מימי התורכים. הגדול שבמרחצאות העיר, שצ'ני, המצוי ב"פארק הגיבורים", מצוי על נביעה טבעית של מים בטמפרטורה של בין 73 ל 75 מעלות צלזיוס, המוזרמים אל בריכה מרכזית בלתי מקורה בטמפרטורה של 27 מעלות, כמו גם לבריכות מקורות בטמפרטורה הנעה בין 30 ל 36 מעלות.

הגשרים בבודפשט

בין צידה המערבי והמזרחי של הדנובה מחברים גשרים רבים. במרכזה של בודפשט ארבעה גשרים היסטוריים, המהווים עורק תחבורה מרכזי בעיר, כמו גם שכיית חמדה תיירותית.

גשר השלשלת (Lnchd)

גשר הקבע הראשון על פני הדנובה נבנה בין 1839 ל 1849. הגשר תוכנן בידי האנגלי ויליאם טירני קלארק, ונבנה בידי האנגלי אדם קלארק. בשני קצות הגשר פסלי אריות מעוטרים. במהלך מלחמת העולם השנייה פוצץ הגשר, אך נבנה מחדש בשנת 1949. הגשר מוביל אל מנהרה החצובה בהר מתחת לגבעת המצודה, ואורכה 350 מ'. המנהרה נפתחה בשנת 1856. מראהו של הגשר, כאשר מצידו האחד גבעת המצודה והמונומנטים הלאומיים שעליה, ומצידו השני בניין הפרלמנט, הינו אחד המראות היפים בבודפשט.

גשר ארז'בט (אליזבת) (Erzsbet hd)

הגשר קרוי על שמה של הקיסרית האוסטרית שנרצחה בשנת 1898. פסלה של הקיסרית ניצב בצידו המערבי של הגשר. במקור נבנה הגשר בשנת 1903 ובשעת בנייתו היה הגשר הארוך בעולם, אשר אינו משתמש בעמודי תמיכה במרכזו. במלחמת העולם השנייה הופצץ הגשר ונבנה מחדש בשנת 1964, אך לא בצורתו המקורית.

גשר החירות (Szabadsg hd)

הגשר נבנה לרגל חגיגות אלף השנים לכיבושה של הונגריה על ידי המדיארים, בשנת 1896. במקור נקרא הגשר על שם הקיסר פרנץ יוזף, אשר חנך אותו. מצידו האחד השוק המקורה של בודפשט, ומצידו השני גבעת גלרט. גם גשר זה נהרס בזמן מלחמת העולם השנייה, ונבנה מחדש.

גשר מרגיט

הגשר, שנבנה בשנת 1876, מחבר את האי מרגיט עם בודה ופשט. שני חצאי הגשר (שבמרכזם חלקו הדרומי של האי) מצויים בזוית של 150 מעלות אחד כנגד השני. בתחילה נבנה הגשר ללא גישה לאי, אך זו נוספה בשנת 1900.

מצודת בודהה (Buda Castle)

מצודת בודהה נמצאת ברובע הנושא שם זהה,רובע מצודת בודהה. הרובע העתיק של בודפשט מקושט בבניינים מהמאה ה17 ומהמאה ה18, רבים מהמבנים נפגעו במלחמת העולם השנייה ובמהפכת 1956 , כיום הם כבר שופצו ושוחזרו ,בשנת 1987 זכה הרובע כולו למעמד של אתר מורשת עולמית מאונסק"ו.
הרובע מלא באטרקציות למטייל , מסעדות, מוזיאונים, בתי קפה וכמובן רחובות מקסימים ועקומים אשר מתעקלים עם צורתה של הגבהה. מהרובע מקבלים מבט מרהיב על נהר הדנובה. בתוך מצודת בודהה ישנו מוזיאון המציג פריטים שונים מההיסטוריה של הונגריה, מימיי השבטים הקדומים שישבו באזור ועד ימי הקומוניזם.
כמו כן במצודה אפשר לראות את חדר התפילה של שליטי המצודה בעבר ,תאי מעצר במרתפי המצודה וגני נוי נפלאים. אל המצודה ניתן להיכנס בתשלום זול יחסית של כ 4-6 אירו. הרובע העתיק מלא בקסם ,הליכה ברחובותיו הינה חוויה בפני עצמה.

בית האופרה (Hungarian State Opera House)

בית האופרה המפורסם הוא דוגמא מפורסמת וקלאסית לבנייה בסגנון ניורינסאנס , נבנה בין השנים 1875-1884. העיצוב העשיר של בית האופרה, הציורים והפסלים המעטרים אותו מכול עבר העניקו למבנה מעמד של יצירת אומנות, בית האופרה נחשב לאחד מהיפים בעולם.
בית האופרה נבנה בתקופת האימפריה האוסטרו הונגרית ואירח בעבר את גדולי הזמרים והמלחינים. בין השנים 1888-1891 ניהל את בית האופרה המלחין האוסטרי "גוסטב מהלר".

בית הכנסת הגדול של בודפשט (Dohny Street Synagogue)

בית הכנסת הגדול של בודפשט הוא ה2 בגודלו בעולם והגדול ביותר באירופה. עדות לקהילה העשירה והמפוארת אשר ישבה בעיר בעבר, בערב מלחמת העולם השנייה ישבו בעיר כ 280,000 יהודים. בבית הכנסת ישנם כ 3000 מקומות ישיבה.
בית הכנסת ,בפאר המוחצן שלו לעיתים דומה לכנסייה.נבנה בסגנון הרומנטי בין השנים 1854-1859 ממוקם בלב העיר בשדרה קטנה ,מכיל במקום גם מוזיאון קטן. הכניסה היא בתשלום וישנם כמה קשישים אשר מטפלים במקום.
 
מה באמת? אתם רוצים ללכת למוזיאונים? סתם בצחוק, למרות כי העיר כולה לעיתים קרובות מזכירה מוזיאון פתוח אחד גדול ,המוזיאונים של בודפשט הם דרך נפלאה להעביר יום יפה בעיר הקסומה הזו.


המוזיאון לאומנות (Museum of Fine Arts)

המוזיאון מכיל אוסף מרשים של יצירות אומנות, ממוקם ברובע אהרואס (Heroes' Square) . המוזיאון נבנה בין השנים 1900-1906.
אתר המוזיאון: http://www2.szepmuveszeti.hu

מוזיאון ויקטור וסארלי

מכיל אוסף גדול מיצירותיו של הצייר.

 
בבודפשט יש חיי לילה פעילים בייחוד בחודשי הקיץ. המסיבות הגדולות והמרהיבות הן בסופי שבוע, אז אם במסיבות חשקה נפשכם על תגיעו לבודפשט בדיל של אמצע השבוע ,שלמו עוד טיפה ותעבירו כאן סוף שבוע. סוף שבוע באירופה כמובן כולל גם את יום ראשון בערב.

A38

בשנת 2003 עגנה אונייה אוקראינית בעיר ומאז היא חלק בלתי נפרד מחיי הלילה של בודפשט. האונייה במהרה קיבלה את השם התעשייתי 38A
והפכה לאחד המועדונים הפופולאריים בעיר, המקום מיועד בעיקר לצעירים שוחרי מגה מסיבות. פתוח רק בחודשי הקיץ וידוע במסיבות גדולות בערבי ראשון.
החברה המנהלים את המקום לוקחים את העסק ברצינות, באתר הבית ניתן לקבל את כול המידע ולהתפעל מיופיו של האתר עצמו.

טוב אז הלכנו:
מסיבה , בירה ומוסיקה טובה....
אתר: http://www.a38.hu

Irish cat pub

הפאב האירי הראשון והמפורסם ביותר בבודפשט.
ניתן להשיג כאן שלל כוסות ג'ינס וויסקי איכותי.
המקום משמש כמקום מפגש למטיילים רבים וניתן למצוא כאן הרבה תיירים.
המקום עובד בכול יום בין השעות 10:00 בבוקר ועד 02:00 בלילה למעט יום ראשון.

טוב אז הלכנו:
לבוא צמאים...
כתובת: V. Mzeum krt. 41
טלפון: 1/266-4085

ANGEL

בר לקהילה ההומו לסבית של בודפשט והמבקרים בה.
המקום נמצא במרתף ומכיל מסעדה, בר ורחבת ריקודים ענקית.
המועדון כבר קיים זמן מה ולא נראה כאילו הוא הולך להיעלם בזמן הקרוב.
הקהל המגיע למועדון הוא לא "גאה" בלבד, בערבי שישי ישנן הופעות מצליחות ביותר של טרנסווטים המושכים קהל רב.

טוב אז הלכנו:
תעשו חיים.
טלפון: 1/351-6490
כתובת: VII. Szvetsg u. 33

Fl 10 Jazz Klub

מועדון קלאסי , מדורג לכמה קומות, זה אולי אחד המקומות היחידים בעיר שרחבת הריקודים בה לא תשרוץ כמויות של בני נוער.
במקום ישנם הופעות ג'אז חיות בכול ערב.
ולקראת השעות הקטנות של הלילה פוצח המקום במוסיקת דאנס פראית. פתוח בכול יום עד השעה ארבע בבוקר. באמצע השבוע פתוח מהצהריים. בימי שבת וראשון המקום נפתח בשעה שבע בערב.

טוב אז הלכנו:
לחובבי שלווה וג'אז.
כתובת: VIII. Baross u. 30

Fat Mo's Music Club

המקום תמיד מפוצץ באנשים, מוזיקת ג'אז חיה כול ערב מהשעה 21:00 בערב.
ריקודים סוערים בחל מהשעה 23:00 כול ערב.
הערב הטוב ביותר בוא יום שני בערב, ביום זה מנגנת להקת הג'אז ערב בסגנון שנות ה20 וה 30 המאושרות.
מי שרוצה ליהנות ממוסיקה טובה ואוכל משובח( סטייקים מצוינים) שיגיע לכאן, יש לזכור להזמין מקום.

טוב אז הלכנו:
להזמין שולחן מראש (מומלץ להגיע).
כתובת: V. Nyri Pl u. 11
טלפון: 1/267-3199
 
תחבורה אווירית

נמל התעופה פריהגי הנמצא כ-24 ק"מ דרום מזרחית לעיר, הינו נמל התעופה העיקרי בהונגריה. לנמל התעופה שלושה מסופי נוסעים. פריהגי 1, פריהגי 2/A ופריהגי 2/B.

רכבת

תחנת הרכבת של בודפשט בודפשט היא צומת רכבות חשוב, והרכבת מקשרת את העיר עם ערים חשובות אחרות באירופה. בבודפשט שלוש תחנות רכבת גדולות - תחנת הרכבת המזרחית (קלטי), תחנת הרכבת הדרומית (דלי) ותחנת הרכבת המערבית (ניוגטי).

נתיבי מים

נהר הדנובה זורם דרך בודפשט בדרכו אל הים השחור.

תחבורה פנימית

הרכבת התחתית בבודפשט היא בין הותיקות באירופה, ורק הרכבת התחתית בלונדון קדמה לה. הקו ההיסטורי M1 הוא הקו "הצהוב", פועל עדיין, ושוחזר למלוא תפארתו המקורית. שני הקווים האחרים M2 (הקו האדום) ו M3 (הקו הכחול) נבנו לאחריו, ומשמשים חלקים אחרים של העיר. שלושת הקווים נפגשים בנקודה אחת בעיר - כיכר "פרנץ דאק" בפשט.

בנוסף לרכבת התחתית פועלים בבודפשט כמה מאות קוי אוטובוסים, חשמליות ואוטובוסים חשמליים (טרוליבוסים). כמות כלי הרכב הפרטיים קטנה יחסית ורוב הרחובות צרים (הכביש הראשי בדרך כלל בעל שני נתיבים לכל כיוון).

 
בטבלה ניתן לראות את מזג האוויר וכמות המשקעים השנתית הממוצעת. אך במידה ואתם מתכננים נסיעה ואם רוצים לדעת אם לקחת סוודר , מעיל , מטריה או בגד ים, לחצו על הכפתור בתחתית העמוד ותראו את מזג האוויר המתוכנן לשבוע הקרוב.

דצמבר נובמבר אוקטובר ספטמבר אוגוסט יולי יוני מאי אפריל מרץ פברואר ינואר
4 8 16 23 27 28 26 22 17 10 4 1
-1 3 7 12 16 16 15 11 7 2 -2 -4
13 14 10 7 9 10 13 13 11 11 12 13

מזג אוויר זמן אמת
 
טוב אז קודם כול אנחנו לא דתיים (כותבי השורות הללו). ולמרות זאת אנחנו החלטנו כן לציין את מיקומים של בתי חב"ד בערים ומדינות שונות בעולם. הסיבה לכך היא שיותר מפעם מצאנו את עצמנו מגיעים למקומות שונים בעולם מיפן ועד ארגנטינה, ונעזרים באנשים הנפלאים הללו.
יותר מסביר שבמקרה הצורך הם ישמחו לעזור לכם . כמובן שאתם מוזמנים לעצור אצלם להגיד שלום או לקבל את השבת עימם.
למרות שהם לא יבקשו לעולם, אני ממליץ להשאיר להם תרומה צנועה בעת הביקור, מכוון שהם.. מקדישים את מרצם זמנם ומוחם לשימור וחיזוק היהדות במקומות שונים בעולם. ובלשון עדינה, הם לא חיים תמיד חיי רווחה כלכלית.
בבודפשט יש לא פחות מ 18 בתי חב"ד ולכן רשמנו רק כתובת אחת עם שאר הבתים סליחה.

Károly körút 20 Budapest, 1052 Hungary
טלפון: 36-1-268-0183
שם הרב: Rabbi Boruch Oberlander
 

עבודה בחו"ל צור קשר דרושים עמוד ראשי
פרסם אצלנו www.chool.co.il
עבודה ביפן עבודה במזרח הרחוק עבודה בקנדה עבודה באנגליה עבודה באירופה עבודה באוסטרליה עבודה בארה"ב עבודה בחו"ל
©כל הזכויות באתר זה שמורות לפורטל חו"ל המספק הצעות עבודה בחו"ל, עבודה באירופה, עבודה בארה"ב, עבודה באנגליה, עבודה בקנדה, עבודות בחו"ל, וכן מידע רב על טיולים בחו"ל, דרום אמריקה, ארה"ב, אירופה, אוסטרליה, האיים הקריביים, המזרח הרחוק, שותפים לטיולים בחו"ל, שותפים לדירה בחו"ל, קטעי וידאו מחו"ל, פורום טיולים בחו"ל, פורום עבודה בחו"ל, חוויות מחו"ל, לימודים בחו"ל, ויזה לארה"ב, ויזות לארה"ב, עבודות בחול, דרושים בחו"ל, עבודה בחול, עבודה בחו"ל, ישראלים בניו יורק, ישראלים בחו"ל